Садња Виола

Дан-ноћ (маћухица, тробојна љубичица, љубичица, милованка, сиротица или шарена љубичица; (лат. Viola tricolor), је биљка из породице љубичица (Violaceae).

Може бити једногодишња или вишегодишња зељаста биљка са танким, разгранатим полеглим стаблом.

Листови су на дршкама, срцастоокруглог облика по ободу су зупчасти са добро развијеним залисцима.

Цветови су појединачни, на дугачким дршкама са разнобојним круничним листићима - вршни су тамније, а бочни светлије љубичасти док је доњи беложућкаст (лат. tricolor = тробојна). Плод је чаура.

У нашој школи ученици смра цвећар вртлар уче технологију производње Viola tricolor, и успешно је производе генерације годинама.

И ове јесени наше Viole се могу видети испред зграде СО Ковин, у нашем дворишту,  у двориштима основних школа којима дарујемо.  Ученици друге године су у петак 18. 10.2019. г. посадили   Violu испред зграде СО Ковин, а 25.10. посетили  ОШ „Миша Стојковић“ у Гају и  уредили њихово двориште.